Minimali smegenų disfunkcija

Minimali smegenų disfunkcija (MSD) - tokia diagnozė vaikų neurologijoje atsirado palyginti neseniai. Taip apibūdinami nežymūs centrinės nervų sistemos (CNS) pakitimai, pasireiškiantys mažylių elgesio sutrikimais - t.y. padidėjusiu ar sumažėjusiu aktyvumu, mokymosi sunkumais, kalbos vystymosi sutrikimais. Pastebėta, kad vaikai, kuriems nustatyta MSD, savo intelektualiniais gebėjimais nenusileidžia savo bendraamžiams - dažnai tai talentingi ir imlūs  žinioms vaikai, kuriems reikalingas ypatingas dėmesingumas auklėjant ir padedant mokytis.                                                                                                    

Specialistų vertinimu, tokių vaikų skaičius šiandien siekia 70-80 %.

Dažniausia MSD priežastis - gimimo trauma: veržlus  ar užsitęsęs gimimo procesas, stimuliacija oksitocinu, Cezario pjūvis ir kt. Augant kūdikiui,  pažeidimas tam tikrame etape pasireiškia vaiko organizmo funkcijų nusilpimu. 

Pradėjus lankyti mokyklą, vaiko CNS sureaguoja į stipriai padidėjusį krūvį. Simptomai tokie: vaikas gerai skaito, bet negali užrašyti;  jei puikiai rašo, tai skaito vos dėliodamas skiemenis ir t.t. 

MSD - tai ne tik elgesio ar mokymosi sutrikimas. Jau žinome, kad kūnas - vieninga visuma,  taigi,  MSD simtomai pasireiškia  pokyčiais ir kitose sistemose. Simptomų ir problemų kompleksas individualus kiekvienam žmogui.

Kada vaikui galime įtarti MSD?

 • kūdikystėje buvo labai neramus, daug verkė be aiškios priežasties, jam buvo sutrikęs raumenų tonusas,
 • mažylis vėliau pradėjo apsiversti, šliaužioti (arba visai nešliaužiojo), savarankiškai sėdėti, atsistoti, tarti pirmus žodžius. Ilgai vaikščiojo ant galų pirštų,
 • jo galvelė netaisyklingos formos ar pernelyg didelė, nesimetriškas veidas, atsikišę ausys,
 • yra regos sutrikimas – trumparegystė, toliaregystė, astigmatizmas, žvairumas,
 • vaikas ypatingai dirglus, kaprizingas, nevaldomas, skubantis. Arba atvirkščiai - nejudrus,  tylus, „nematomas“ visur ir visada,
 • ugdymo užsiėmimuose jis pradeda dirbti, neišklausęs užduoties iki galo, daro daug klaidų ir nenori jų taisyti, jam sunku susikaupti skaitant ar žaidžiant stalo žaidimus, reikalaujančius dėmesio sukaupimo ir kantrybės,
 • neramiai miega, pabunda keletą kartų per naktį, šaukia per miegus, vakare sunku užmigdyti,
 • dažnai serga virusinėmis ligomis, ausų uždegimu, sloga, dermatozėmis, jam kraujuoja iš nosies,
 • turi jautrią virškinimo sistemą: jam raižo ir pučia pilvą, kietai tuštinasi,
 • greitai sunešioja avalynę, vaikštant šleivoja, pilnapadis, netaisyklingos laikysenos, kojos x formos,
 • periodiškai skundžiasi galvos skausmu, svaigimu, alpsta be priežasties,
 • naktimis šlapinasi į lovą,
 • mikčioja ar neaiškiai kalba, neįsimena vaikiškų pasakų,
 • jam sunku atlikti sportines užduotis, važiuoti dviračiu,
 • negali atlikti smulkių judesių: užsisegti sagų, užsirišti batų raištelių, karpyti žirklėmis ir pan.

Jei pastebėjote, kad Jūsų vaikas susiduria su šiais sunkumais (nebūtinai visais!), neatidėliodami kreipkitės į specialistus.

Gydant vaikus, turinčius minimalią smegenų disfunkciją, gali padėti osteopatas. Toks specialistas gydo mažylį, atsižvelgdamas į sutrikimus visose jo organizmo sistemose. Kadangi jau aptarėme, kad MSD priežastis - gimimo trauma, vaistų, galinčių padėti pasveikti, nėra. Specialistas osteopatas apžiūrės ir maksimaliai atstatys kūdikio ar vaiko kaukolės, kūno struktūros, kraujotakos ir kt. pažeidimus. Toliau vaikelis turi galimybę augti ir vystytis harmoningai. Be to, osteopatas numato dar nepasireiškusius nukrypimus nuo normos ir gali sukoreguoti, naudodamas neskausmingus ir efektyvius metodus. Trumpai tariant, osteopatas nukreipia vaiko vystymąsi sveikimo kryptimi, paskatindamas savigydos procesą.